Aikido, jak każda sztuka walki, ma pewne pryncypia bez, poznania których dalsza nauka jest całkowicie niemożliwa. Poniższy krótki artykuł ma za zadanie przybliżyć przyszłym adeptom te najważniejsze…
POZYCJA
Podstawowa pozycja w aikido to tzw. pozycja trójkątna (sankaku tai). Kolana powinny być lekko ugięte a sylwetka wyprostowana i lekko skręcona (profil, jak strzelający łucznik). Nie patrzymy na atakującego, ale w bok, staramy się go wyczuć. W zależności od tego która noga jest z przodu pozycja przyjmuje nazwę: MIGI HANMI (prawa z przodu), HIDARI HANMI (lewa zprzodu). Jeżeli obaj aikidocy stoją względem siebie w jednakowych pozycjach wówczas nazywamy ją AI HANMI, gdy w przeciwnych GYAKU HANMI.
PORUSZANIE
Wyróżniamy trzy sposoby poruszania się:
- Tsugi ashi (krokiem dostawnym) – Polega on na przesuwaniu nogi wykrocznej w przód i dołączaniu drugiej. Odległość między stopami po zakończeniu ruchu powinna być taka sama jak przy pozycji wyjściowej. Ten sam ruch możemy wykonywać również do tyłu, z tym, że ruch rozpoczyna naga zakroczna
- Ayumi ashi (krokiem przestawnym) – W tym przypadku ruch do przodu wykonuje noga zakroczna. Zmienia się wtedy pozycja np. jeżeli stoimi w MIGI HANMI, to po tym kroku będziemy stali w pozycji przeciwnej HIDARI HANMI i wykonując ten ruch dalej wrócimy ponownie do MIGI HANMI.
- Tai sabaki (zwroty i obroty ciała) – Wyrózniamy tu dwa podstawowe: tenkan oraz irimi tenkan.
Tenkan jest to obrót ciała na nodze wykrocznej (przeważnie o 180 stopni). Ruch zawsze rozpoczyna głowa. Wiele osób zapomina o tym, co ma później odzwierciedlenie w wolnym wykonaniu zejścia. „Baletowe” tenkan tzn. wykonywanie nogą zakroczną zbyt obszernego ruchu (po kole), jak też zbyt dalekie odstawienie jej po jego zakończeniu ruchu pochłania dużo czasu. Czasu, którego w czasie ataku jest mało. Przy szybkim napastniku wykonującym np. mae geri (kopnięcie proste) w twarz, wolne wykonanie tenkan wiąże się w najlepszym przypadku z wizytą u stomatologa. Zejście powinno odbywać się szybko, zdecydowanie, bez zbędnej finezji ale też dokładnie technicznie. Osoba, która ciągle ćwiczy w tym samym (wolnym) tępie nie będzie mogła poradzić sobie z szybkimi atakami, dlatego ci co opanowali już dobrze tenkan powinni wykonywać go w szybszym tempie.
Irimi tenkan jest kombinacją ruchu AYUMI ASHI i TENKAN. Jest wiele odmian tego ruchu np. po kącie prostym, w czterech kierunkach, łączenie kilku IRIMI TENKAN. Celem takiego ćwiczenia jest umiejętność swobodnego poruszania się w dowolnym kierunku i momencie. TAI SABAKI stanowią podstawę wszystkich sztuk walki.
ATEMI
Są to uderzenia we wrażliwe punkty na ciele człowieka. Oczywiście w zależności od sytuacji spełniają swoje różne cele. Standardowo mają pomóc w wykonaniu techniki, oszołomić przeciwnika i zakłócić jego koncentrację. Atemi wykonujemy szybko, w sposób niewidoczny dla napastnika, nie dając mu możliwości zablokowania. Ueshiba zwykł mawiać: „Aikido to irimi i atemi. Wszystkie techniki zawierają atemi”. Oczywiście atemi wykonujemy nie tylko ręką, ale też nogą, kolanem, łokciem. Aikido bez atemi jest tylko pięknym baletem.